Uzmanlar, gayrimenkul yatırım fonuyla konut fiyatlarının düşeceği görüşünde

AA

Gayrimenkul yatırım fonu (GYF) ABD, Avrupa, Asya Pasifik ve Afrika ülkelerinde uygulanıyor.

Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü Başkanlığı görevini de yürüten Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, yaptığı değerlendirmede, gayrimenkul yatırım fonuyla nitelikli yatırımcı tasarruflarının bir araya getirildiğini ve yatırımların gayrimenkullere yönlendirildiğini belirtti.

Son yıllarda konut sahipliği oranının giderek azaldığının altını çizen Tanrıvermiş, “Bunun çözümünde kullanılacak en önemli enstrümansa menkul kıymetleştirmedir. Bu sayede halk, gayrimenkule kolay şekilde ulaşabilir.” dedi.

“Yatırım yerli ya da yabancı tasarruf sahiplerince yapılabilir”

Tanrıvermiş, GYF’lere yönelik yatırımların yerli ya da yabancı tasarruf sahiplerince yapılabildiğini ve alınan katılım belgeleriyle yatırımcıların getirilerden payları oranında faydalanabildiklerini dile getirdi.

“GYF büyüklüğünün 2024’ün ilk çeyreğinde 75,8 milyar liraya ulaştı”

GYF’lerin profesyonel yönetim organlarınca işletildiğine işaret eden Tanrıvermiş, 2024 itibarıyla Türkiye’de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından ihraç belgesi onaylanan 165 GYF bulunduğunu, Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) verilerine göre GYF büyüklüğünün 2024’ün ilk çeyreğinde 75,8 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

“Geliştirilecek yeni GYF’lerin, kentsel dönüşümün finansmanına katkı sağlaması bekleniyor”

Söz konusu düzenlemeye istinaden proje GYF’lerin kurulmasının gündeme geldiğini dile getiren Tanrıvermiş, şunları kaydetti:

Yeni düzenleme ile GYF’ler kendilerinin veya başkalarının geliştirdiği projelere işin başında veya halk tabiriyle ‘topraktan’ yatırım yapabilecek. Bu da konut arzının artması ve fiyatların üzerindeki yukarı yönlü piyasa baskısının azalması anlamında önemli bir karar olacak. Özellikle konut erişilebilirliğinin tüm dünyada zorlaştığı günümüzde farklı finansal araçların geliştirilmesi son derece önemlidir. Ayrıca geliştirilecek yeni GYF’nin Türkiye’de kentsel dönüşümün finansmanına katkı sağlaması bekleniyor.

“Dünyada 5 bin 651 GYF mevcut”

Tanrıvermiş, dünyadaki GYF uygulamalarına dair ise şu bilgileri paylaştı:

ABD, Avrupa, Asya Pasifik ve Afrika ülkelerinde GYF uygulanıyor. 2023 verilerine göre dünyada 5 bin 651 GYF mevcut bulunuyor. Bu sayının 2 bin 516’sı Asya Pasifik ülkelerine aittir. Avrupa ve Amerika kıtaları değerlendirildiğinde, özellikle İspanya, Fransa ve Brezilya’da GYF sayısının nispeten fazla olduğu görülüyor. GYF’ler toplam net varlıkları açısından değerlendirildiğinde Avrupa’da payın en fazla olduğu ve Almanya ve Fransa’nın da net varlıklar açısından piyasayı domine ettiği söylenebilir.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir