“Çok Sıcak Bir Yaz Geçireceğiz” Altın Alev Aldı!

Altın fiyatları Cuma günü yükseliş eğilimini sürdürdü. Parlak metal 2.400 doların üzerine çıkmasıyla birlikte analistler ve traderlar altının mevcut ortamda ne kadar yükseğe çıkabileceğini merak ediyor.

Altının son hareketi daha geniş bir rallinin devamı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD TÜFE beklentilerin altında geldi. Bu da Federal Reserve’den faiz indirim beklentilerini artırdı. Bunun ardından altın güçlü bir ralli başlattı. Parlak metal geçtiğimiz haftayı 2.400 doların üzerinde rekor seviyelere yakın kapattı. Forexlive.com’da döviz stratejisi başkanı olan Adam Button, bu son hareketin daha geniş bir rallinin devamı olduğunu söylüyor. Ayrıca, bu rallinin aynı kaynak tarafından yönlendirildiğini belirtiyor.

Button “Bu ralli Çin’de başladı ve Çin kendini göstermeye devam ediyor,” diyor. Son verilerin Türkiye ve Orta Doğu’nun büyük kısmının da külçe altın satın aldığını gösterdiğini de sözlerine ekliyor. Button, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Başbakanı Xi Jinping arasında bu haftaki görüşmenin de altın fiyatları için çok olumlu olduğunu kaydediyor. Bu bağlamda analist, “Eğer bir altın boğasıysanız, Xi ve Putin’in kucaklaştığı resim olabildiğince iyi. Çok kutuplu bir dünya yaratmaya çalışıyorlar. Eğer dolara güveniyorsanız bunu yapamazsınız.” diyor.

Piyasa katılımcıları altın ve değerli metallere yöneliyor!

Walsh Trading’de ticari riskten korunma eş direktörü olan Sean Lusk, yüksek enflasyon, devasa borç ihracı ve merkez bankasının para basma işlemlerinin birleşiminin piyasa katılımcılarını değerli metallere ve diğer emtialara ittiğini söylüyor. Bu doğrultuda Lusk, şu açıklamayı yapıyor:

Çok fazla para bastık ve şimdi bunun sonucunu görüyorsunuz. Bu kadar parayı nereye koyuyorlar? Hisse senetlerindeki düşüşleri satın almanın yanı sıra, büyük paralar enflasyondan korunmak için metallere gidiyor. Sadece biz değil, dünyanın dört bir yanındaki ekonomiler de aynı şeyi yapıyor. Varlıklarını arttırıyorlar ve kimse nerede olacağını bilmiyor.

Altın fiyatlarının yükselmesi için daha iyi bir durum olamazdı!

Sean Lusk, altın fiyatlarının yükselmesi için daha iyi bir durum hayal edemediğini söylüyor. Analist, “Bu, yükseliş için mükemmel bir fırtına. Jeopolitik endişeleriniz var. Pandemi var. Peki bundan hemen sonra hükümetimiz ne yapıyor?” diyor. Bunun ardından şu değerlendirmeyi yapıyor:

Henüz başlamamış olan tüm bu finansman projeleri için daha fazla para basıyor. Şimdi bir kampanya yılındasınız, dolayısıyla altınla ilgili tüm bu şeyler arka tarafta daha fazla belirsizlik yaratıyor ve bu yüzden burada koşmaya devam ediyorsunuz. Eski bir atasözüne geri dönüyoruz, ne zaman bir şeyden daha fazla yaratırsak, o daha az değerlidir.

Muhtemelen çok sıcak bir yaz geçireceğiz!

Sean Lusk, Cuma günü tüm emtia kompleksinin alev aldığını söylüyor. Ayrıca, değerli metal fiyatlarının yaz boyunca yükselmesini beklediğini belirtiyor. Analist, “2.410 dolardayız. Tekrar en yüksek seviyeye çıktık. Gümüş burada alev aldı. Bakır endüstriyel bir metal olarak alev aldı ve platin. Gerçekten müthiş bir yolculuk oldu.” diyor. Bu bağlamda analist, şu yorumu yapıyor:

Ham petrolün düşük performans gösterdiğini iddia edebilirsiniz, yine de yıl içinde 10’un biraz üzerinde artış gösterdi, çılgınca bir şey değil. Ancak bu durum devam ederse diğer her şeyi yukarı çekecektir. Muhtemelen çok sıcak bir yaz geçireceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir